
10 svatebních tipů z naší svatby
Svatba je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejintenzivnějších dní v životě. Při plánování naší svatby jsme se snažili vychytat různé detaily z mých zkušeností, které jsem zažila nebo odkoukala za 10 let své dráhy vizážistky. V tomto článku 10 svatebních tipů z naší svatby se dozvíte naše soukromé tipy, které vám mohou usnadnit váš svatební den a mohou pro vás být užitečné. Jdeme na to!
1. Svatební koordinátorka byly dobře utracené peníze – říká i můj manžel. 🙂
Proč jsme si jí najali?
Chtěli jsme, aby den probíhal v klidu a pohodě, aby hosté věděli, co kdy je čeká, kam mají jít, kam si sednout u obřadu, kde se mohou ubytovat apod. To nevěsta už před obřadem nezvládne.
Naše doporučení na svatební koordinátorku: Klára Pecháčková – Svatby s Klárou
2. S fotografem si musíte sednout.
Ten náš splynul s hosty, povídal si s nimi a máme krásné jak portrétní tak reportážní fotky.
Náš fotograf: Zbyněk Riedl – Svatby s lehkostí
3. Chci venkovní obřad, ale bojím se deště. Kdo taky ne!
My jsme vybrali místo, kde byl dostatečně velký altán, kam bychom se vešli i s hosty pro případ deště a stále to byl venkovní obřad.
Vůbec celé svatební místo se nám líbilo a jídlo tam také bylo vynikající. Byl to Váňův statek v Dubovicích u Pelhřimova.
4. „First look“
…neboli moment, kdy ženich uvidí nevěstu poprvé ve svatebních šatech, byla pro nás intimní chvíle, takže jsme ji měli o samotě (jen s fotografem) ještě před obřadem. Byla to krásná chvíle, kdy jsem si řekli pár hezkých slov, udělali si poslední selfíčko za svobodna a řekli „Tak jsem na to“. 🙂
5. Máte malé dítě a bojíte se, že bude při obřadu brečet?
Naplánujte tedy obřad na čas, kdy bude s největší pravděpodobností spát. Užijete se obřad více v klidu a budete se moci soustředit na sebe a svého nastávajícího.
Svatby vůbec jsou pro malé děti velmi náročné, proto je dobré počítat s tím, že budou nejspíš více ukňourané, protivné a nervózní. Ony za to nemohou, jen cítí vše kolem.
6. Chcete svatební noviny? Udělejte je originálně.
Zakomponujte článek o vašem seznámení, ale z pohledu vás obou. Nebo vtipné i strastiplné historky z příprav svatby. Nebo jak proběhla žádost o ruku. Milníkové fotky s datumy jsou také oblíbené u hostů. Vaší rodinu a přátelé takové věci zajímají a navíc vyplní čas, když se třeba budete fotit. Poděkování na závěr by nemělo chybět.
7. Chystáte na svatbě tombolu?
Dejte si s ní trochu práci a zvolte předměty, které s vámi nějak souvisí nebo je sami vyrobíte. U nás na svatbě to mělo určitě větší úspěch, než by měla bonbóniéra a lá cukr z „vtipné“ tomboly, kterou okopírujete z internetu.
8. Svatební kniha? Skvělá záležitost…
… když si v ní po letech čtete. Na to mám ale jednu radu. Doporučuju osobně hosty během dne obejít, aby vám tam pár slov napsali. (Když je to s instax fotkami, tak je lepší.) Nebo někoho pověřte, kdo to udělá. My jsme to neudělali a je bohužel poloprázdná, což mě teď mrzí o to víc.
9. Dárky pro svatebčany
Může se to zdát jako zbytečnost, ale každý dárek obdarovaného potěší.
Jedlé dárky jsou TOP. Nechytá se na ně po čase prach jako na upomínkových předmětech a jedlý dárek se vždy upotřebí. My (rozuměj já 🙂) jsme zvolili jahodové marmelády. Cesta jahodových marmelád byla klikatá, ale zase máme fajn historku. O tom někdy příště.
Další tipy jedlých dárků: perníčky, pálenka, víno, med, pytlík cukroví.
10. Děti na svatbě?
To je trochu ožehavé téma. My jsme chtěli, aby se naši hosté bavili a naše svatba byla dnem, kdy se odpočinou a netráví den na hřišti s dětmi. Tak jsme naše hosty požádali, zda by mohli nechat své děti u babiček. (Netýkalo se to miminek samozřejmě).
Naše dcera samozřejmě na svatbě byla, ale nechtěli jsme, aby byly babičky uvázané celý den na starání se o ní. Paní na hlídání je tedy to doporučení. Vozila v kočárku, byla s ní na hřišti, hlídala při spaní. Když přijde krize, vždycky jste tam vy a uděláte, co je třeba.
Máte-li naopak na svatbě více dětí, je dobré vymyslet i zábavu pro ně. Co si budeme povídat, svatba pro děti většinou nebývá ta správná zábava.🙂